You are here
Poprawne wykonanie oświetlenia w łazience Urządzanie wnętrz 

Poprawne wykonanie oświetlenia w łazience

Górne jednopunktowe oświetlenie nie sprawdza się w łazience. Proponujemy trzy zróżnicowane rozwiązania dopasowane do stylistyki wnętrza.

Chłodna królowa
To chyba najbardziej jednolita stylistycznie propozycja. Drobna mozaika ceramiczna w kolorach czarnym i czerwonym z wyraźnymi białymi fugami, betonowy strop, proste podziały. Do takiej “szorstkiej” estetyki zaprojektowałam oszczędne w formie, nieco industrialne oświetlenie. Całe pomieszczenie obiega pas luster, nad którymi umieściłam rząd świetlówek osłoniętych szybkami z przezroczystej pleksi. Ich światło zostaje zwielokrotnione dzięki odbiciu w lustrach. Fragment łazienki z WC ukryty jest za ścianką działową, która na wysokości pasa luster jest przezroczysta i osobno rozjaśniona świetlówką zainstalowaną wewnątrz. Ta jasna ścianka może funkcjonować niezależnie jako łagodne oświetlenie całonocne, a jednocześnie interesująco kształtuje architekturę pomieszczenia. Dodatkowe punkty świetlne zainstalowane zostały we wnęce nad wanną i pod blatem, tuż przed przezroczystymi frontami szafek. Pozwalają one na łatwe zorientowanie się w zawartości pudeł, a przy zgaszonych światłach w pasie górnym dają ciekawy efekt wizualny.

Kluczowe decyzje
Podzielenie oświetlenia na kilka niezależnych stref: nad lustrami, w ściance działowej i przy szafkach.
Umieszczenie rzędu świetlówek nad pasem luster i równolegle w przezroczystej części ścianki działowej. Ścisłe dopasowanie stylu oświetlenia do estetyki pomieszczenia.

Kompozycja centralna
To dosyć nietypowy projekt. Łazienka podzielona jest na strefy, i to w dwojaki sposób. Pas środkowy, wyróżniony mozaiką ceramiczną, to strefa „czynna”. Boczne fragmenty z deskowaną podłogą odpowiadają raczej za wypoczynek i komunikację. Ten podział zaznaczony jest poprzez długie poziome świetlówki umieszczone nisko przy podłodze i zróżnicowane punkty świetlne na poprzecznej desce przy stropie (świetlówka na środku, reflektorki po bokach). Drugi podział wyznaczony jest poprzez drewnianą konstrukcję słupową. Za nią znajduje się strefa relaksu z wanną i szezlongiem. Jej charakter podkreślają ozdobne kinkiety na ścianach bocznych. Rytm wyznaczają dwie wysoko umieszczone, równoległe świetlówki: na słupie i nad lustrem na ścianie zamykającej.

Kluczowe decyzje
Podzielenie łazienki na strefy i podkreślenie tych podziałów za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia.
„Narysowanie” światłem traktów (proste świetlówki) i jednocześnie dostateczne doświetlenie okolic umywalki i półek przy użyciu opraw mieszanych (świetlówki i reflektorki).

Każdy osobno
Popularny układ wnętrza niewielkiej łazienki, gdzie zamiast wanny występuje kabina prysznicowa. Każda z oddzielnych funkcji jest tutaj wyodrębniona za pomocą zarówno zabiegów estetycznych, jak i systemu oświetlenia. Podłogi w strefach „mokrych” wyłożone zostały płytkami ceramicznymi, ale światłem „rysowane” są osobno: nad lustrem umywalkowym prosta świetlówka, nad kabiną okrągłe punkty wbudowane w sufit podwieszany, ustawione w ćwierćokręgu powtarzającym kształt kabiny. W „suchej” części łazienki – wykładzina panelowa. Tutaj reflektorki na ścianach tworzą linie pionowe: jedna z nich oświetla fragment z WC, druga strefę półek. Całość pomieszczenia jest dodatkowo oświetlona dwoma rzędami reflektorków w suficie.

Kluczowe decyzje
Osobne oświetlenie dla każdej z poszczególnych stref funkcyjnych i dodatkowo zainstalowanie rzędów reflektorków w suficie podwieszanym jako oświetlenia ogólnego.
Interesujące zabiegi estetyczne, m.in.: pionowy rząd lampek na ścianie obok WC i powtórzenie obrysu kabiny prysznicowej w linii reflektorków powyżej.

0
0

Related posts