You are here
Kuchnia we wnęce – Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń Urządzanie wnętrz 

Kuchnia we wnęce – Jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń

Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale można ją zaprojektować z pomysłem.

Niedawno skończyłem studia i podjąłem pracę, zaciągnąłem kredyt i kupiłem swoje pierwsze mieszkanie. Niestety, stać mnie było tylko na kawalerkę. Przestrzeń jest dosyć typowa, czyli jeden pokój, łazienka, wąski przedpokój i – brak kuchni. Jest tylko nieduża wnęka w przedpokoju, ale nie wyobrażam sobie, żeby tam zmieściły się wszystkie moje garnki i przyprawy, nie mówiąc już o lodówce. Myślałem więc o tym, by przenieść kuchnię do pokoju, ale nie chciałbym też, żeby stała się ważnym elementem mojego „salonu” i żeby oczy gości musiały kierować się na kuchenny bałagan. Czy możecie zaproponować jakieś rozwiązanie?

Projekt 1 – W centrum wydarzeń
Określenie „wnęka” potraktowałam w tym wypadku dosyć niekonwencjonalnie. Małą, kompaktową kuchenkę (takie minizestawy dostępne są na polskim rynku) obudowałam bowiem z trzech stron niską ścianką działową (ilustracje projektu z prawej strony). Całość umieściłam na osi pokoju, w odległości ok. 1,5 m od okna, blisko 1,3 m od ścian bocznych i – co istotne – na podeście. Podest zajmuje całą tę część pomieszczenia i pełni dwie funkcje: po pierwsze, skrywa instalacje związane z podłączeniem kuchenki i zlewu oraz szuflady (widoczne od strony pokoju), a po drugie, wyraźnie oddziela część kuchenną od reszty pomieszczenia. Do jednej z bocznych ścian wnęki dostawiłam wygodny podręczny blat roboczy z wysuniętym w stronę pokoju, umieszczonym nieco niżej blatem barowym. Do „pleców” kuchenki, już na poziomie pokoju, dosunięty jest duży stół jadalniany z krzesłami. W ten sposób pomieszczenie zostało wykorzystane ciekawie i ergonomicznie.

Kluczowe decyzje
Umieszczenie kuchenki w centralnej części pokoju, nie przy ścianie.
Schowanie całej minikuchni we wnęce ze ścianek gipsowo-kartonowych.
Zaprojektowanie w kuchennej części pomieszczenia podestu skrywającego instalacje wodne i kanalizacyjne.

Projekt 2 – Za drzwiami
Klasyczna wnęka kuchenna w kawalerce, umieszczona w wąskim korytarzu tuż przy drzwiach wejściowych nie daje wielu możliwości, ale można ją zaprojektować z pomysłem (ilustracje powyżej). Tak mała przestrzeń musi być bardzo ekonomicznie wykorzystana. Proponuję zamontowanie blatu z wpuszczonym jednokomorowym zlewem i dwupalnikową kuchenką. Pod blatem powinna zmieścić się mała lodówka. Fragment ściany nad blatem zajmie lustro dające wrażenie większej przestrzenności. Górną część wnęki wypełnią szafki. Całą kuchnię można będzie zamknąć – od strony korytarza zamontowane zostaną bowiem przesuwne drzwi (mleczne szkło, drewniane ramy), a od strony pokoju wnękę ograniczy ścianka działowa.

Kluczowe decyzje
Zamontowanie dwuskrzydłowych drzwi przesuwnych odgradzających w razie potrzeby wnękę od przedpokoju. W czasie gdy gospodarze korzystają z kuchni, drzwi są zsunięte i schowane za panelem tuż przy drzwiach wejściowych.
Maksymalnie efektywne wykorzystanie miejsca we wnęce i dopasowanie kolorystyczne wnęki i przedpokoju.

Projekt 3 – Po dwu stronach przedpokoju
W małych mieszkaniach, gdzie ta sama przestrzeń musi pełnić kilka funkcji, przeważnie jedną stronę przedpokoju przeznacza się na minikuchnię, a drugą na dużą, projektowaną na wymiar szafę. Proponuję jednak inne rozwiązanie. Jeśli mieszkanie służy kilkuosobowej rodzinie, potrzebna jest nieco większa kuchnia, dlatego zarezerwowałam na nią obie ściany przedpokoju (ilustracje powyżej). Dzięki temu znajdzie się miejsce np. na dużą lodówkę, większy zlewozmywak lub blat roboczy, a osoba pracująca w kuchni będzie miała łatwiejszy dostęp do wszystkich urządzeń. Gdy kuchnia jest nieużywana, obie jej części można zasłonić, opuszczając drewniane żaluzje przymocowane na stałe do sufitu. Funkcję szatni zredukowałam w tym wypadku do niewielkiego kąta za drzwiami wejściowymi, wyposażonego w półki, wieszaki i skrzynię na buty. Ściankę dzielącą ten kąt od wnęki kuchennej wyprofilowałam w ten sposób, by osobie przebierającej się łatwiej było się tam poruszać, odwieszać ubrania, zmieniać buty.

Kluczowe decyzje
Sprzęty i urządzenia kuchenne znalazły miejsce w przedpokoju, w dwóch wąskich wnękach umieszczonych naprzeciw siebie. Obie wnęki można ukryć za żaluzjami. Natomiast gdy domownicy chcą skorzystać z kuchni, żaluzje są podciągane.
Za drzwiami wejściowymi zaprojektowałam mały, ale wygodny kąt z wieszakami i miejscem na buty.

0
0

Related posts