You are here
Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe – sposób na energooszczędność Systemy dociepleń 

Ogrzewanie i chłodzenie płaszczyznowe – sposób na energooszczędność

Czasy beztroskiego korzystania z energii dawno minęły. Jej oszczędzanie jest tematem codziennym ze względu na rosnące ceny oleju opałowego i gazu, oraz z uwagi na ochronę środowiska naturalnego.

Ogrzewanie płaszczyznowe i – w coraz większym stopniu również chłodzenie – znakomicie spełniają oczekiwania związane zarówno z energooszczędnością, jak i małą uciążliwością dla środowiska. Dotyczy to w równym stopniu nowych, jak i modernizowanych instalacji wewnętrznych w budynkach.
Duża powierzchnia wymiany energii pozwala na skuteczne ogrzanie bądź schłodzenie pomieszczeń przy użyciu korzystniejszej dla zdrowia mieszkańców temperatury zasilania (w trybie grzania ok. 35°C, zamiast grzejnikowych 70°C, w trybie chłodzenia nie niżej niż 16°C). Temperatury te nie odbiegają znacznie od temperatury samego pomieszczenia przyczyniając się tym samym do podwyższenia jego komfortu. W instalacjach płaszczyznowych jest też większa możliwość zastosowania energooszczędnych i ekologicznych wytwornic ciepła lub chłodu – kotłów niskotemperaturowych lub kondensacyjnych, pomp ciepła czy chłodnic gruntowych. Dodatkowy efekt oszczędnościowy powstaje z wykorzystania faktu bardzo równomiernego rozkładu temperatury uzyskiwanego z tego typu instalacji. Ważną zaletą ogrzewania płaszczyznowego jest również fakt, że nie wywołuje ono tak intensywnej cyrkulacji powietrza jak ogrzewanie grzejnikowe, a sucha i ogrzana podłoga hamuje rozwój bakterii, grzybów i roztoczy.

Ogrzewanie lub chłodzenie płaszczyznowe „Cofloor” oferowany przez firmę Oventrop zawiera nie tylko wysokiej klasy armaturę, ale także wszystkie inne komponenty umożliwiające instalatorom wykonanie niezawodnej i ekonomicznej instalacji ogrzewania lub chłodzenia płaszczyznowego.

Elementami systemu są różnego rodzaju płyty systemowe (z wypustkami, gładkie typu „Tacker” składane lub rolowane, płyty do zabudowy suchej), szyny zaciskowe, profile ścienno-dylatacyjne, rozdzielacze ze stali szlachetnej, armatura regulacyjna, węzły pompowo-mieszające (Regufloor H i Regufloor HC), szafki, rury i inne niezbędne elementy. Instalator może wybrać jeden z dwóch rodzajów rur: wielowarstwową „Copipe” lub polietylenową „Copex” , w średnicach 14 x 2 lub 16 x 2.

Poprawnie wykonana instalacja ogrzewania podłogowego nie może obejść się bez starannego wyregulowania przepływów w przewodach rozdzielczych i w pętlach grzejnych poszczególnych rozdzielaczy. Decydujące dla niezakłóconej pracy systemu jest właściwe funkcjonowanie regulatorów temperatury. Ich działanie nie będzie optymalne bez regulacji hydraulicznej zapotrzebowania ciepła/chłodu.

„Cofloor” – przegląd wariantów systemu
System na płycie z wypustkami NP 35-2 służy do rozkładania rur Oventrop „Copex” lub wielowarstwowych „Copipe”, o średnicach 14 lub 16 mm. Płyta systemowa wykonana jest ze styropianu EPS i jest termo- i dźwiękoizolacyjna. Jej wymiary to: powierzchnia – 1,4 x 0,8 m, grubość – 35 ± 2mm. Płyta systemowa z wypustkami o specjalnym kształcie ułatwia i skraca montaż systemu, który może zostać wykonany przez jedną osobę. Specjalna zakładka na brzegu każdej z płyt pozwala estetycznie zakryć linie ich styku.

Wskazówki montażowe.
W systemie Tacker na płycie gładkiej wykorzystywane są płyty izolacyjne ze styropianu EPS, składane lub w rolkach. Na płycie naklejona jest folia PPH (0,25 mm) i nadrukowany raster (siatka) w odstępie 5 cm, dla ułatwienia rozkładania rury. Folia ma zakładki podatne na klejenie, ułatwiające łączenie i uszczelnienie styku płyt. Rurę Oventrop – „Copex” lub wielowarstwową „Copipe” – mocujemy na płycie dyblami kotwiącymi Tacker (z tworzywa), za pomocą specjalnego pistoletu. Płyta daje się łatwo przycinać i dopasowywać, również do podłóg w pomieszczeniach o „trudnej” geometrii.

W systemie Tacker na płycie gładkiej wykorzystywane są płyty izolacyjne ze styropianu EPS, składane lub w rolkach. Na płycie naklejona jest folia PPH (0,25 mm) i nadrukowany raster (siatka) w odstępie 5 cm, dla ułatwienia rozkładania rury. Folia ma zakładki podatne na klejenie, ułatwiające łączenie i uszczelnienie styku płyt. Rurę Oventrop – „Copex” lub wielowarstwową „Copipe” – mocujemy na płycie dyblami kotwiącymi Tacker (z tworzywa), za pomocą specjalnego pistoletu. Płyta daje się łatwo przycinać i dopasowywać, również do podłóg w pomieszczeniach o „trudnej” geometrii.

System na szynie zaciskowej umożliwia mocowanie rur 14 lub 16 mm na szynie zaciskowej (samoprzylepnej) z polipropylenu, z zaciskami (uchwytami) rury w odstępach co 5 cm (dł. szyny 1 m). Szyna może być przyklejona do gładkiej płyty systemowej (składanej lub z rolki). Zaletą systemu jest możliwość mocowanie bez uszkadzania foliowanej płyty systemowej. W instalacji ogrzewania / chłodzenia ściennego szyny zaciskowe umożliwiają mocowanie rur Oventrop – „Copex” lub wielowarstwowej „Copipe”, w układzie meandrującym („wstępującym”).

Wskazówki montażowe.
Osprzęt do systemów na płycie z wypustkami, na płycie gładkiej i na szynie zaciskowej:
Płyta systemowa z wypustkami NP-35, ze styropianu EPS powleczonego tłoczoną folią PS, termo- i dźwiękoizolacyjna, WLG 040, rozstaw wypustek 50mm. Wymiary: 1,40 x 0,80 = 1,12 m2.
Tworzywowe marki do oznaczania punktów pomiaru wilgotności jastrychu (cementowego lub anhydrytowego) w fazie wygrzewania wstępnego. Rury „Copex” (PE-X) wzgl. „Copipe” 14 lub 16 mm układane ukośnie mogą być mocowane do płyty za pomocą dybli kotwiących z tworzywa.
Płyty gładkie gr. 35-3 mm do systemu „Tacker”, składane lub rolowane, powleczone nadrukowaną folią PPH 0,25 mm. WLG 045, raster (rozstaw) nadruku 50 mm. Wymiary: płyta składana: 2,00 x 1,00 m = 2,00 m2 rolowana: 10,00 x 1,00 m = 10,00 m2
Pistolet „Tacker”, do mocowania do płyty systemowej rur „Copex” (PE-X) wzgl. „Copipe” (14 lub 16 mm) za pomocą dybli „Tacker”
Zaciskowa, samoprzylepna szyna mocująca z polipropylenu, rozstaw uchwytów 5 cm, długość 1 m, do rozkładania na płycie izolacyjnej rur „Copex” (PE-X) wzgl. „Copipe”. W instalacji grzania/chłodzenia ściennego szyny należy dodatkowo mocować do ściany, np. z użyciem kołków.
Brzegowa taśma dylatacyjno-uszczelniająca, z pianki polietylenowej, z zakładką z folii, nacięta do wygodnego skracania wysokości. Profil dylatacyjny z pianki polietylenowej, ze stopką samoprzylepną. Falista rura ochronna z LDPE do ochrony rur grzewczych w szczelinach dylatacyjnych oraz w punktach wejścia i wyjścia z jastrychu.
Rozwijacz do taśmy klejącej służącej do uszczelniania odciętych krawędzi płyt systemowych gładkich lub rolowanych oraz do uszczelniania zakładek z folii PE odwiniętej z taśmy brzegowej. Nóż termiczny służy do wycinania kanałów do ułożenia rur w płytach wyrównawczych np. w bezpośrednim sąsiedztwie rozdzielacza. Wszystkie składniki systemu są wzajemnie dopasowane i pozwalają na wykonanie instalacji niezawodnej i długowiecznej.
Na system do zabudowy suchej składają się profilowane płyty izolacyjne ze styropianu EPS, o wymiarach 1000 x 500 x 25 mm. Kształt płyty ułatwia układanie ogrzewania płaszczyznowego na stropach drewnianych lub masywnych (np. w budynkach remontowanych), w systemie tzw. suchej zabudowy lub pod jastrychem. Blachy radiacyjne rozprowadzające (lub odbierające) ciepło umożliwiają pewne osadzenie wielowarstwowej rury „Copipe” 14 x 2 mm, w układzie ślimakowym lub meandrującym. Użycie rury wielowarstwowej zalecane jest ze względu na jej małą rozszerzalność termiczną. System nadaje się również do montażu ogrzewania bądź chłodzenia ściennego (układ pionowy).

0
0

Related posts