You are here
Jak właściwie pielęgnować beton Budowa i remont 

Jak właściwie pielęgnować beton

Twardniejący beton należy również osłaniać przed ulewnymi deszczami, które mogą uszkodzić jego powierzchnię nawet na głębokość kilku centymetrów.
Pielęgnacja betonu, zwłaszcza w początkowym okresie jego tężenia, czyli w ciągu pierwszych kilku dni od chwili ułożenia go w deskowaniu, ma istotny wpływ na jego jakość i wytrzymałość. Pielęgnacja polega przede wszystkim na zapewnieniu twardniejącemu betonowi dużej wilgotności. Aby utrzymać właściwą wilgotność świeżego betonu, najczęściej polewa się go wodą. Nawilżanie należy rozpocząć po związaniu mieszanki betonowej – zwykle po około 24 godzinach od betonowania. Czas polewania betonu wodą zależy od zastosowanego cementu i warunków atmosferycznych. Betony z cementem portlandzkim należy polewać przez co najmniej 7 dni, z cementem hutniczym – co najmniej 14 dni.

Zbyt szybkie wysychanie świeżego betonu często powoduje w nim za duże skurcze i pęknięcia. W rezultacie beton będzie mniej wytrzymały. Czasem gwałtowne schnięcie betonu może spowodować, że będzie on miał dużo mniejszą wytrzymałość od projektowanej. Latem, podczas upałów, gdy woda z mieszanki paruje bardzo szybko, może jej zabraknąć do wiązania i twardnienia betonu. Nie należy jednak polewać betonu zbyt wcześnie (przed związaniem), gdyż można rozmyć jego zewnętrzną powierzchnię i częściowo wypłukać z niej cement. Jeśli tak się zdarzy, to jak najszybciej należy usunąć rozmytą warstwę i położyć na jej miejsce nową.

Niezależnie od polewania wodą beton trzeba chronić (szczególnie w ciepłe dni) przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i podmuchami wiatru przyśpieszającymi wysychanie. Można okryć go matami słomianymi, workami lub płachtami brezentu.
Twardniejący beton należy również osłaniać przed ulewnymi deszczami, które mogą uszkodzić jego powierzchnię nawet na głębokość kilku centymetrów. Przypominamy, że najszybciej schną elementy wąskie i cienkie (na przykład murki, małe fundamenty) i dlatego należy szczególnie o nie zadbać. Jeżeli temperatura powietrza spadnie poniżej +10°C, to beton schnie na tyle wolno, że nie ma potrzeby go nawilżać.

0
0

Related posts